1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota bZ Compact SUV Concept
17-11-2022

Toyota pokazała nowy koncepcyjny samochód elektryczny

Kompaktowy SUV z linii bZ
Na targach Los Angeles Auto Show 2022 Toyota zaprezentowała prototyp kolejnego elektrycznego modelu – bZ Compact SUV Concept. Nowa stylistyka nadwozia, ekologiczne materiały o niewielkim wpływie na środowisko, futurystyczne wnętrze i najnowsze rozwiązania technologiczne – oto tylko niektóre wyróżniki tego koncepcyjnego samochodu. 
  • Na targach Los Angeles Auto Show 2022 zadebiutowała Toyota bZ Compact SUV Concept. Samochód ten stanowi zapowiedź kolejnego elektrycznego modelu spod znaku bZ (beyond Zero). Pokazuje też, w jakim kierunku będzie się rozwijać linia aut z bezemisyjnym napędem elektrycznym zaprojektowanych na platformie eTNGA.

    Nowy prototyp Toyoty został stworzony w myśl koncepcji „clean/vital”. Zakłada ona połączenie minimalistycznej formy, odpowiedniej dla auta elektrycznego, z energicznością, jaką daje odważne spojrzenie w przyszłość. Nowy koncept nie emituje żadnych spalin. Co więcej, został wykonany z przyjaznych dla środowiska, zrównoważonych materiałów. Atuty te łączy ze stylowym wyglądem, dynamicznym napędem i bogatym wyposażeniem. 

  • Nowy koncept zachwyca futurystycznym designem. Uwagę zwraca zwłaszcza aerodynamiczne nadwozie z nisko poprowadzoną linią dachu i bardzo krótkimi zwisami. Projekt wnętrza jest równie nowoczesny, a jego unikalny charakter podkreślają najwyższej jakości wykończenia. Projektanci sięgnęli po rozwiązania przyjazne dla środowiska, wykorzystując m.in. materiały pochodzenia roślinnego i te z recyklingu. Wybór ten jest zgodny z koncepcją beyond Zero (więcej niż bezemisyjność). 

Warto też zwrócić uwagę na technologie. Prototypowy SUV komunikuje się z pasażerami w kabinie za pośrednictwem osobistego asystenta. Jedną z jego funkcji są sygnały dźwiękowe i wizualne wyświetlane we wnętrzu w reakcji na polecenia kierowcy oraz osób podróżujących na miejscach z przodu i z tyłu. 

W trosce o środowisko Toyoty zamierza osiągnąć coś więcej niż tylko neutralność klimatyczną. Opracowana przez nią koncepcja beyond Zero zakłada, że aby wyeliminować emisję CO2 z motoryzacji, konieczna jest szeroka gama przystępnych i praktycznych pojazdów wyposażonych w różne zaawansowane technologie napędowe. Chodzi tu zarówno o bezemisyjne napędy elektryczne i wodorowe, jak i te oparte na alternatywnych paliwach o zerowym bilansie emisji gazów cieplarnianych. Zróżnicowana oferta zelektryfikowanych samochodów, do której należą auta z linii bZ, pomoże Toyocie w osiągnięciu celu globalnej neutralności węglowej do 2050 roku.

Więcej danych na temat nowego koncepcyjnego modelu bZ Compact SUV Toyota udostępni w grudniu 2022 roku.